10 Yıla yakın tecrübemizle sizlere teknolojik yenilikleri uygun fiyatlara sunmayı amaçlıyoruz.

İLETİŞİM
Ağ Hizmetleri

Modemde WPS Devre Dışı Bırakmak, Kapatmak

Ağınızı Korumak İçin WPS’yi Nasıl Devre Dışı Bırakırsınız

Ev ağınızın en zayıf kısmı muhtemelen kablosuz erişim noktası yani modeminizdir. Modeminizde güvenlik açısından varsayılan yöneticinin şifresini değiştirdiğinizi varsaysak ta ev ağınızın en zayıf kısmı, WPS olarak adlandırılan bir özelliktir ve bugün satılık birçok yönlendirici için ortak bir özelliktir.

WPS Wi-Fi Protected Setup’un kısaltmasıdır ve kablosuz cihazları bir ağa bağlamayı kolaylaştırmak için geliştirilmiştir.
WPS NASIL ÇALIŞIR?

Buradaki düşünce, yönlendirici üzerindeki bir düğmeye ve diğer kablosuz cihazdaki bir düğmeye WPS düğmesine basıldığında her iki öğe de eşleşecektir ve siz bir kullanıcı olarak bir kurulum yapmak zorunda kalmazsınız.

Cihazınızda bir WPS düğmesi yoksa, yönlendirici üzerinde WPS düğmesine basıldığında oluşturulan 16 karakterlik WPA şifresi yerine bir bağlantı oluşturmak üzere kurulum ekranına bir PIN girmeniz yeterlidir.

Kolayca saldırıya uğradığı için PIN ana sorundur. Neden derseniz, sadece 8 basamaklı bir sayıdır ve yönlendiricinin WPS PIN kodunu kırma işlemi tek bir yazılım yüklemek kadar basit bir işlemdir.

Bu konuda Google’ı kullanabilir, web sayfalarını okuyabilir ve Youtube videolarını izlerseniz, tam olarak nasıl yapılacağını gösteren çok sayıda web sayfası ve video bulacaksınız.

AĞINIZA BAĞLANAN BİRİ NELER YAPABİLİR?

HTTP üzerinden bilgisayarınızdan gönderilen ve bilgisayarınıza gelen tüm trafiği görüntüleyebilir. Ağınızı kullanarak yasa dışı içerik indirebilir. Ev ağınızdaki diğer cihazlara ulaşabilir. Yönlendiricide varsayılan kullanıcı ve parola varsa yönlendiricinin ayarlarına erişebilir ve bunları değiştirebilir. Ortadaki adam saldırısı yaparak bilgisayarınızdan gönderilen veya bilgisayarınıza gelen verileri değiştirebilir.

WPS NASIL KAPATILIR?

Modeminize yönetim adresinden (ki bir çok marka 192.168.1.1 adresini kullanır) bağlanıp kullanıcı adı ve parolayı girip yönetim arayüzüne ulaşın. Burada genellikle kablosuz ağ ayarları sekmesinde buluna WPS seçeneğini seçip WPS etkinleştirin seçeneğindeki onayı kaldırın.

Bir çok modem markası  için bu işlemi nasıl yapacağınız aşağıda listelenmiştir. Turkcell Superbox WPS Kapatma Web tarayıcısıyla 192.168.8.1 adresine gidin. Kullanıcı adı :admin Şifre: Wifi Şifreniz ile giriş yapın Ayarlara girin WLAN ayarlarında WPS ayarlarına gelin WPS devre dışı bırak Mevcut PIN devre dışı bırak seçin ASUS WPS Kapatma Bir web tarayıcısı açın ve 192.168.1.1 yazın Yönetici kullanıcı adı ve parolasını girin (varsayılan kullanıcı adı: admin şifresi: admin) Gelişmiş ayarlar’ı tıklayın -> Kablosuz Sekmesinden WPS’yi seçin WPS’yi KAPALI konumuna getirin yanındaki kaydırıcıyı hareket ettirin. Belkin WPS Kapatma Bir web tarayıcısı açın 192.168.2.1 yazın Sağ üst köşedeki giriş’i tıklayın Yönlendiricinin şifresini girin (varsayılan, boş bırakın) ve Gönder’i tıklayın Ekranın sol tarafındaki Wireless (Kablosuz) menüsünün altında Wi-Fi Protected Setup’ı (Kablosuz Korumalı Kurulum) tıklayın. Wi-fi Korumalı Kurulum açılır liste seçeneğini “Devre Dışı” olarak değiştirin “Değişiklikleri Uygula” yı tıklayın. Cisco Sistemleri WPS Kapatma Bir web tarayıcısı açın ve yönlendiricinizin IP adresini girin. Cisco’nun birçok farklı seçeneği var, bu nedenle hem IP adresini hem de varsayılan kullanıcı adlarını ve şifreleri almak için bu sayfayı ziyaret edin. Menüden Kablosuz -> Wi-Fi Korumalı Kurulum’u tıklayın WPS’i devre dışı bırakmak için “Kapalı” yı tıklayın Ayarlarınızı uygulamak için “Kaydet” i tıklayın. D-Link WPS Kapatma Bir web tarayıcısı açın ve adres çubuğuna 192.168.1.1 yazın Kuruluma giriş yapınız (varsayılan kullanıcı adı: admin şifresi: boş bırakınız) Kurulum sekmesini tıklayın Wi-Fi Korumalı Kurulum’da etkinleştirme seçeneğinin yanındaki onay işaretini kaldırın “Ayarları kaydet” i tıklayın ZyXEL WPS Kapatma Bir web tarayıcısı açın ve 192.168.0.1 yazın Yönlendirici ayarlarına giriş yapın ( varsayılan kullanıcı adı: admin şifresi: 1234 ) “Kablosuz Kurulum” WPS’i tıklayın WPS’i devre dışı bırakmak için mavi düğmeyi tıklayın
Skip to content